Centrum Językowe UEK w Krakowie

Kontakt »

Dlaczego język francuski?

Co powinno Cię skłonić do nauki języka francuskiego?

 

  1. Dla ponad 200 milionów osób język francuski jest językiem ojczystym. Mówi się nim od Ameryki Północnej (Kanada), poprzez Amerykę Środkową i Południową (Martynika, Gujana), Afrykę (m.in. Maroko, Tunezja, Czad, Niger, Kamerun) po Europę (Belgia, Szwajcaria, Luksemburg, Monako i oczywiście Francja). Po języku angielskim jest to najczęściej nauczany język na świecie.
  2. Język francuski obok angielskiego i niemieckiego jest głównym językiem biznesu. Francja to piąta potęga gospodarcza świata, jeden z głównych inwestorów i partnerów handlowych Polski. Znajomość języka francuskiego jest ważnym atutem dla pracodawców, pozwala znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę.
  3. Paryż, zamki nad Loarą, Alpy, Pireneje, Korsyka, Prowansja, Bretania, Langwedocja, ale także Réunion i Martynika, przyciągają każdego roku ponad 70 milionów turystów, co czyni Francję jednym z najczęściej odwiedzanych krajów.
  4. Język francuski otwiera dostęp do prestiżowych uczelni wyższych. Francja oferuje korzystne stypendia rządowe dające możliwość kontynuowania studiów.
  5. Język francuski jest językiem roboczym i oficjalnym licznych organizacji międzynarodowych takich jak: ONZ, NATO, UNESCO, MKOL, Czerwony Krzyż. Po francusku mówi się także w Strasburgu, Brukseli i Luksemburgu, trzech miastach będących siedzibami instytucji europejskich.
  6. Wbrew pozorom francuski nie jest językiem trudnym do nauki. Wiele podobieństw łączy go z innymi językami romańskimi, a nawet z językiem angielskim.
  7. Tradycyjnie język francuski łączony jest z kulturą i sztuką. Wiele zwrotów i terminów w dziedzinie mody, kuchni, architektury i baletu ma francuskie korzenie. Znajomość języka francuskiego wciąż jeszcze stanowi wyróżnik świadczący o przynależności do elity kulturalnej Europy i świata.
  8. Dzięki swej melodii i śpiewności, francuski uchodzi za jeden z najpiękniejszych języków. Pozwala w subtelny sposób wyrażać uczucia, pragnienia i życzenia. Nie bez kozery  „l’amour” jest słowem zrozumiałym dla większości mieszkańców naszego globu.  Liczne związki  historyczne i kulturalne łączące nasze kraje sprawiają, że nauka języka francuskiego  może być wielką przyjemnością dającą możliwość zawiązania wielu serdecznych znajomości z ludźmi tradycyjnie i od wieków bardzo nam przyjaznymi.
  9. Aktualnie, na polskim rynku pracy istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na stanowiska w dziedzinach takich jak: logistyka, finanse i rachunkowość, obsługa klienta zagranicznego, marketing, HR – warunkiem zatrudnienia a zarazem gwarancją dobrego wynagrodzenia jest dobra i bardzo dobra znajomość języka francuskiego.
  10. Reasumując, język francuski jest eleganckim wyróżnikiem oraz nietuzinkowym  i cenionym przez pracodawców narzędziem pracy.  
« powrót