Ułatwienia dostępu

Szukaj
Close this search box.

Regulamin egzaminu standaryzowanego

1.Egzamin końcowy z języka obcego przeprowadzany jest na pięciu poziomach zgodnie z tabelą poziomów kompetencji językowej opracowaną przez Radę Europy – A2,B1,B2, B2+ oraz C1+, C2. Studenci zdają egzamin na poziomie zgodnym z poziomem lektoratu, na jaki uczęszczali (informacje TUTAJ).

 

2.Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie zaliczenia lektoratu (wymagane jest 60% z ogólnej sumy pkt).

 

3.Nieusprawiedliwione nieprzystąpienie do egzaminu pisemnego lub ustnego w ustalonym terminie jest równoznaczne z uzyskaniem oceny niedostatecznej i utratą pierwszego terminu. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na całym egzaminie lub którejś z jego części student/studentka zachowuje prawo do przystąpienia do egzaminu zgodnie z Regulaminem Studiów. Usprawiedliwienie nieobecności należy dostarczyć bądź przesłać drogą elektroniczną w terminie 7 dni od egzaminu, do nauczyciela prowadzącego lektorat. Najbliższy termin egzaminu standaryzowanego wyznaczany jest w sesji poprawkowej. Jeżeli zwolnienie dotyczy części pisemnej, to student/studentka zdaje obydwie części egzaminu standaryzowanego w sesji poprawkowej, z zachowaniem pierwszego terminu, natomiast jeśli zwolnienie dotyczy części ustnej, wówczas student/studentka zdaje tylko tę część, pod warunkiem, że uzyskał/a minimum 24 pkt z części pisemnej.

 

4.Student/studentka może zostać zwolniony/a z egzaminu, jeżeli okaże certyfikat poświadczający zdanie egzaminu zewnętrznego umieszczonego w wykazie egzaminów sporządzonym przez CJ UEK, dla języka angielskiego (link) oraz dla pozostałych języków (informacje TUTAJ). Student/studentka posiadający/a certyfikat zobowiązany jest okazać oryginał egzaminu wraz z kopią lektorowi prowadzącemu zajęcia w terminie podanym przez CJ. Ocenę końcową wpisuje lektor prowadzący grupę.

 

5.Egzamin standaryzowany składa się z części pisemnej i ustnej:

  •  część pisemna trwa 90 min. na poziomach A2 i B1 oraz 120 min. na poziomie B2, B2+ i C1+, C2 (dotyczy poziomów znajomości języka osiąganego na koniec lektoratu; informacja TUTAJ). Rozumienie ze słuchu odbywa się 30 min. po rozpoczęciu egzaminu, nagranie jest odtwarzane dwukrotnie. Czas odtwarzania i realizowania zadań określony jest przez czas nagrania. Warunkiem przystąpienia do części ustnej jest uzyskanie wymaganej ilości punktów z części pisemnej /min. 24 pkt/.
  •  część ustna trwa 20 min, w tym 10 min. na przygotowanie (lub krócej, jeśli studenci wyrażą gotowość do przystąpienia do egzaminu przed upływem tego czasu).

Egzamin uznaje się za zdany po uzyskaniu wymaganej minimalnej ilości punktów z części pisemnej /24 pkt./ i ustnej /6 pkt./.

 

6.Studenci są zobowiązani do stawienia się na egzamin pisemny 15 min. przed jego rozpoczęciem. Przed wejściem na salę egzaminacyjną studenci okazują legitymację studencką lub jakikolwiek inny dokument ze zdjęciem i zajmują miejsce wskazane przez lektora. W razie spóźnienia student/studentka może zostać wpuszczony/a do sali egzaminacyjnej do 20 min. po rozpoczęciu egzaminu. Godzina zakończenia egzaminu nie jest w takim wypadku zmieniana.

 

7.Posługiwanie się przez zdającego w trakcie egzaminu materiałami pomocniczymi (telefony komórkowe, smartwatche, inne urządzenia elektroniczne, notatki) lub komunikowanie się z innymi studentami spowoduje wykluczenie z części pisemnej i niedopuszczenie do części ustnej egzaminu. Student/studentka zostanie usunięty/a z sali egzaminacyjnej otrzymując ocenę niedostateczną. Usunięcie z sali jest odnotowane w raporcie egzaminacyjnym.

 

8.Lektor informuje studentów o wyniku egzaminu pisemnego, podając liczbę uzyskanych punktów, najpóźniej w ciągu dwóch dni roboczych od daty egzaminu.

 

9.Student ma prawo wglądu do egzaminu na zasadach określonych przez Regulamin Studiów. W celu uzyskania wglądu, student powinien skontaktować się z Kierownikiem danego zespołu językowego.

 

10.Egzamin ustny jest obowiązkowy i odbywa się w formie interakcji pomiędzy dwoma studentami. Studenci dobrani są w pary losowo -losowanie odbywa się na przedostatnich zajęciach w semestrze. Egzamin ustny przeprowadzany jest w innym terminie niż egzamin pisemny i w danej sesji egzaminacyjnej może być rozłożony na jeden lub dwa dni dla poszczególnych grup lektoratowych. Egzamin rozpoczyna się rozgrzewką (rozmową wstępną z egzaminatorem na tematy ogólne), po której studenci przystępują do realizacji wylosowanego zadania. Egzamin ustny uznaje się za zdany po uzyskaniu min. 6 z 10 możliwych do zdobycia punktów.

 

11.Lektor informuje studentów o wyniku egzaminu ustnego, podając liczbę uzyskanych punktów, najpóźniej w ciągu dwóch dni roboczych od daty egzaminu. Jeżeli student/studentka nie uzyska wymaganej ilości pkt. z części ustnej, a uzyskał/a co najmniej 24 pkt. z części pisemnej, powtarza tylko część ustną w sesji poprawkowej.

 

12.Oceny zarówno części pisemnej jak części ustnej dokonuje neutralny egzaminator według ściśle określonych kryteriów.

 

13.Na podstawie ocen bieżących z przedmiotu i oceny z egzaminu wystawiona zostaje JEDNA ocena końcowa z przedmiotu na podstawie kryteriów oceny w skali 200 pkt. Jest to ocena ważona (z zaliczenia: 40%, z egzaminu: 60%). Student otrzymuje wpis w systemie USOS.

 

14.Zgodnie z obowiązującym Regulaminem Studiów niezaliczenie egzaminu w 1-ym terminie jest obligatoryjnie uwzględniane w ocenie końcowej z przedmiotu.