Ułatwienia dostępu

Szukaj
Close this search box.

TELC FAQ

Certyfikat językowy TELC można uzyskać zdając z pozytywnym wynikiem egzamin organizowany przez Partnerów WBT, Centra i Ośrodki Egzaminacyjne TELC na terenie Polski i 16 krajów Europejskich: Austrii, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Węgier i Włoch.

Certyfikaty można uzyskać z dziesięciu języków: angielskiego, czeskiego, francuskiego, holenderskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, portugalskiego, rosyjskiego, tureckiego i włoskiego na różnych poziomach: od A1 podstawowy do B2 zaawansowany. Zaletą systemu egzaminów językowych TELC jest ich porównywalność. Oznacza to, iż egzamin zdany np. z języka niemieckiego na poziomie B1 (średnio zaawansowany) jest takim samym egzaminem jak egzamin z języka francuskiego czy angielskiego na tym samym poziomie. Ocena również jest porównywalna. Wszystkie egzaminy na danym poziomie mają taką samą struktur

Egzaminy TELC testują praktyczne umiejętności zdobyte przez uczących się języków obcych np. umiejętność czytania w celu uchwycenia konkretnych informacji (znaleźć cenę pokoju jednoosobowego w folderze hotelu),

  • umiejętność słuchania i uchwycenia godziny odjazdu pociągu w nagraniu zapowiedzi z dworca, umiejętność napisania listu z zapytaniem o ceny wynajmu pokoju, podczas prowadzenia rozmowy umiejętność przekonania drugiej osoby do pójścia do kina na film wybrany przez siebie.
  • umiejętność zastosowania gramatyki w konkretnej sytuacji, kontekście np. uzupełniając list formalny do instytucji odpowiednimi formami czasowników, rzeczowników itp

Zasadniczo egzamin TELC składa się z części pisemnej oraz ustnej. Część pisemna to teksty do czytania i słuchania ze zrozumieniem; część ustna to rozmowa w danym języku. Poszczególne części egzaminu mogą się w pewnym stopniu różnić w zależności od poziomu, ale nie języka. Struktura egzaminu na poziomie B1 (średnio zaawansowany) jest identyczna dla wszystkich języków i wygląda następująco: Część pisemna sprawdza umiejętność zrozumienia ogólnego sensu tekstów autentycznych, które należy przeczytać oraz tekstów, które należy wysłuchać. Kolejnym zadaniem jest napisanie listu do instytucji lub osoby prywatnej. Część gramatyczna polega na uzupełnieniu tekstów brakującymi wyrazami. Część ustna składa się z trzech zadań, które muszą wspólnie rozwiązać dwaj kandydaci w przeprowadzanej między sobą rozmowie.

Egzaminy TELC na poziomie B1 z języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego oferowane są także w wersji dla uczniów. Struktura egzaminu jest identyczna jak wszystkich egzaminów na poziomie B1, jedynie tematy i zadania dopasowane są bardziej do potrzeb i zainteresowań młodzieży w wieku 14-17 lat.

Posługiwanie się językami obcymi w miejscu pracy oraz poza nim staje się coraz ważniejsze.

Przygotowanie do certyfikatu TELC pomaga zdobyć umiejętności językowe a nawet życiowe, które można wykorzystać starając się zdobyć pracę, a późnej także wykonując swoje obowiązki. Zdobywamy wiedzę w jaki sposób dawać sobie radę w poszczególnych sytuacjach zawodowych wykorzystując język obcy.

Jeśli pomyślimy o zdobyciu umiejętności posługiwania się mniej popularnym językiem, Nasze szanse na rynku pracy znacznie wzrosną, gdyż inni nie będą posiadać takich kwalifikacji

W chwili obecnej kursy organizowane są w Polskich Centrach i Ośrodkach Egzaminacyjnych na terenie całego kraju oraz przez Partnerów WBT.

Uczęszczając na jakikolwiek kurs, który prowadzi nauczanie języków obcych najnowszymi metodami można zdobyć wiedzę, która umożliwi zdanie egzaminów TELC. Kurs taki powinien

między innymi wykorzystywać komunikatywne, zadaniowe podejście do nauczania, stawiać na autonomię uczącego, zawierać ćwiczenia wszystkich kompetencji tzn. czytania i słuchania ze zrozumieniem, posługiwania się językiem obcym w mowie i na piśmie, jednocześnie uwzględniając kompetencje ogólne uczącego się takie jak wiedza, umiejętności czy uwarunkowania osobowościowe.

Centralne Biuro Egzaminacyjne WBT nie udostępnia testów z lat ubiegłych. Można korzystać z przykładowych testów.

Część pisemna egzaminu jest sprawdzana komputerowo w Centralnym Biurze Egzaminacyjnym we Frankfurcie nad Menem. Listy natomiast oceniane są dwustopniowo przez dwóch różnych uprawnionych egzaminatorów. Cześć ustna jest oceniana w instytucjach przeprowadzających egzamin przez licencjonowanych egzaminatorów szkolonym w Polsce przez Partnerów WBT

Nauczyciel nie może być egzaminatorem swojego ucznia.

Treść egzaminów i zadania układane są przez specjalistów z danego języka z różnych krajów europejskich. Każdy test jest weryfikowany kilkakrotnie oraz przechodzi tzw. próbne wdrażanie: wybrani specjaliści językowi oceniają poszczególne zadania testu. Te punkty, które zdobędą ich pełną aprobatę tworzą prawdziwy test egzaminacyjny.

Po zdaniu egzaminu TELC otrzymuje się Certyfikat potwierdzający znajomość języka wraz z oceną z egzaminu. Certyfikaty są drukowane i przysyłane z Centralnego Biura Egzaminacyjnego z Niemiec. Certyfikaty TELC są znane i honorowane na terenie Unii Europejskiej, a także coraz częściej w Polsce np. w administracji publicznej, gdzie uzyskały akredytację.

Egzaminy TELC można zdawać ponownie w celu poprawienia oceny lub w przypadku niezdania egzaminu. Koszt egzaminu powtórkowego jest taki sam jak pierwszego egzaminu, bez względu na to, czy zdajemy cały egzamin, czy tylko część ustną, czy pisemną.

Arkusze odpowiedzi kandydatów są wysyłane do Centralnego Biura Egzaminacyjnego we Frankfurcie nad Menem, gdzie są sprawdzane dwukrotnie. Następnie przygotowywane są certyfikaty. Trwa to około 8 tygodni.